niedziela, 25 października 2015

Uroczystość nadania imienia

„Kujawy, Kujawy Ziemio ma…” Słowa te były mottem dnia, w którym społeczność Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim przeżywała nadanie imienia placówce, przekazanie i poświęcenie sztandaru.
    To wielce podniosła uroczystość miała miejsce dnia 16 października 2015 r.
    Patronem szkoły została p. Maria Patyk, która przez blisko 30 lat była tu nauczycielką i dla której powyżej cytowane słowa, będące fragmentem kujawskiej pieśni stanowiły sens życia i działania.
    Przybyłych na spotkanie wielu znakomitych gości powitała pani dyrektor  Wiesława Hodyl.
    W pierwszej kolejności powitani zostali członkowie rodziny p. Marii Patyk, wśród nich rodzeństwo: siostra Jadwiga Kowalska oraz bracia Władysław i Zygmunt.
Swoją obecnością zaszczycili szkołę: wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Zbigniew Blinkiewicz, burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, przewodniczący Rady Miejskiej Aleksander Budner, radni, ksiądz proboszcz Stanisław Tokarczyk, proboszcz parafii Św. Trójcy w strzelnie, reprezentujący zarazem Prymasowski Uniwersytet Ludowy ksiądz Otton Szymków, ksiądz Krzysztof Kawalerski, dyrektor Z.O. i W. w Kruszwicy Bogdan Hałasa, przedstawiciele Bydgosko – Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, opiekun Urszula Szkulmowska i prezes Zygmunt Kędzierski, kustosz Muzeum Etnograficznego w Toruniu Kinga Turska – Skowronek, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Jadwiga Sikorska, dyrektor C.K. i S. „Ziemowit” w Kruszwicy B. Biczkowska, dyrektorzy szkół i przedszkoli w Gminie Kruszwica i Strzelno, Komendat Ochrony Przeciwpożarowej Gminy Kruszwica ST. Kpt. Jacek Kaczmarek, prezes ZNP Agnieszka Michalak, Magdalena Jagiełowicz z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego i zarazem Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka, sołtysi sołectw Sławsk Wielki, Bożejewice, Janowice, Kobylniki, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Kujawiak” w Sławsku Wielkim Andrzej Kowalski, emeryci, obecni nauczyciele i pracownicy szkoły, Rada Rodziców, koło hafciarek, sponsorzy – fundatorzy sztandaru, mieszkańcy, przedstawicieli mediów.
    Tę niepowtarzalną w swej wymowie uroczystość rozpoczęło odczytanie i przekazanie przez przewodniczącego Rady Miejskiej p. Aleksandra Budnera na ręce pani dyrektor, aktu nadania szkole imienia p. Marii Patyk.





    Następnie przedstawiciele Rady Rodziców przekazali na ręce pani dyrektor sztandar szkoły, który został poświęcony przez proboszcza parafii sławskiej księdza Stanisława Tokarczyka. Fundatorzy sztandaru w uroczysty sposób dokonali symbolicznego „przybicia gwoździ”.



    W kolejnym punkcie uroczystości p. dyrektor przekazała sztandar szkolnemu pocztowi sztandarowemu, a przedstawiciele uczniów złożyli ślubowanie. Nowy sztandar został z godnością zaprezentowany zebranym z objaśnieniem jego symboli i wymowy.




     Przybyli goście zabierali kolejno głos i przekazując szkole gratulacje, podkreślali niezwykle trafny wybór osoby patrona, uznając p. Marię, jej cechy; osobowość i wielki patriotyzm za wzór godny naśladowania.
    Wznoszące było wystąpienie siostrzeńca pani Patyk, p. Andrzeja Kowalskiego, który stwierdził, że jego ciocia otrzymała w swym życiu wiele pochwał, odznaczeń, ale to co wydarzyło się dziś w Sławskiej szkole jest dla Niej największą nagrodą.

środa, 2 września 2015

Życiorys Pani Marii Patyk

     Pani Maria Patyk była rodowitą Kujawianką

     Urodziła się 10 sierpnia 1924 roku w Pieckach koło Kruszwicy. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Studium Pedagogiczne w Toruniu. W 1957 roku ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Łódzkim.

     Pracowała krótko jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Woli Wapowskiej i  w Bachorcach.

     W 1951 roku podjęła pracę w Szkole Podstawowej  w Sławsku Wielkim. Tutaj pracowała przez 28 lat, od roku 1979. To właśnie tu, w Sławsku, narodziła się w niej pasja życiowa, pasja umiłowania folkloru kujawskiego i przekazywania o nim wiedzy młodym pokoleniom.
     
     1964 roku powstało we wsi Koło Gospodyń Wiejskich. Pani Maria była jego długoletnią przewodniczącą. koło skupiało około stu kobiet. Działania pani Marii dokonały swoistego przewrotu w życiu mieszkańców, a szczególnie kobiet wiejskich. Pani Patyk organizowała lub sama przeprowadzała liczne kursy, podnoszące poziom i zmieniające styl życia mieszkańców. Panie uczyły się gotować, wypiekać ciast, szyć, doskonaliły się w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Odbywały się pokazy kosmetyczne, spotkania z lekarzami, konkursy na najpiękniejszy ogródek, wystawy warzyw, owoców i kwiatów a także wystawy fotografiki i malarstwa. Panie wyjeżdżały dwa razy w roku na spektakl do teatru i operetki oraz na wycieczki w różne zakątki kraju.

     Największą pasją Pani Marii był haft kujawski. Sama będąc mistrzynią, uczyła tej sztuki inne kobiety nie tylko w Sławsku. Pani Patyk przeprowadziła w różnych wsiach kujawskich ok. 60 kursów, które kończyły się wystawami. Ta praca, szczególnie miłość Pani Marii do tradycji kulturowej naszego regionu, doprowadziły do wytworzenia się w obrębie Kujaw Inowrocławskich najprężniejszego ośrodka hafciarskiego na całych Kujawach. W 1975 roku Pani Maria uzyskała tytuł Twórcy Ludowego.

     Wielkim dziełem Pani Marii był utworzony w 1965 i działający przez ponad 30 lat zespół folklorystyczny "Kujawy", który liczył w najlepszym okresie około 60 osób. Zespół taneczny, wokalny i kapela kujawska stały się ozdobą wszystkich uroczystości dożynkowych i okolicznych imprez folklorystycznych. Zespół brał udział w festiwalach i przeglądach folklorystycznych m.in. w Bydgoszczy, Ciechocinku, Nakle, Gdyni, Gorzowie i Kazimierzu nad Wisłą.

     Pani Maria Patyk po przejściu na emerytur zamieszkała w Inowrocławiu, lecz nadal prowadziła kursy haftu, uczyła wykonywania stroików świątecznych, nadawała kujawski wystrój okolicznym kościołom, szkołom i przedszkolom. W 1993 roku utworzyła w szkole w Sławsku Izbę Regionalną.

     Przez wiele lat Pani Maria była związana z klubem "Kopernik" w Inowrocławiu. Tu organizowała spotkania, Wigilie, pokazy, prelekcje, wystawy, uczyła wykonywania stroików, malowania jajek wielkanocnych.

      Od roku 1988 do 2005 pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału Bydgosko - Toruńskiego. W 1989 roku została wykładowcą Prymasowskiego Uniwersytetu Ludowego w Strzelnie. W 1996 roku minister kultury i sztuki przyznał Pani Marii Patyk Nagrodę im. Oskara Kolberga za całokształt pracy twórczej, a 11 listopada 2001n roku nadano Jej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

     Pani Maria Patyk zmarła 27 grudnia 2011 roku, została pochowana na cmentarzu w Czerniewicach koło Torunia.